5 kwietnia 2019 r., piątek, godz. 17:30, Sala Koncertowa Zamku Królewskiego w Warszawie - Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Prymasowski zapraszają na spotkanie pt. „Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł archiwalnych”
i dyskusję wokół publikacji: „Stefan Wyszyński – Pro Memoria” oraz „Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski. Dzieła zebrane tom XIX.”
Udział wezmą:
Iwona Czarcińska – Instytut Prymasowski
prof. dr hab. Jan Żaryn – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
dr hab. Paweł Skibiński – Uniwersytet Warszawski
prowadzenie: dr Rafał Łatka – Instytut Pamięci Narodowej
„Stefan Wyszyński – Pro Memoria” to pierwsze całościowe wydanie zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego z lat 1948–1981, unikatowe świadectwo niestrudzonej działalności prymasa oraz niekwestionowanego autorytetu społecznego i rzecznika praw narodu. W ramach zainaugurowanej serii ukaże się 27 tomów, niemal każdy z nich dotyczy kolejnego roku życia prymasa Wyszyńskiego. Edycja możliwa dzięki współdziałaniu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutowi Prymasa Wyszyńskiego i Instytutowi Pamięci Narodowej.
W XIX tomie „Dzieł Zebranych” Ksiądz Prymas informuje o nowym programie, który ogłosił w lutym 1967 roku w dwóch swoich archidiecezjach – o Społecznej Krucjacie Miłości. Impulsem do jego ogłoszenia były obrazy bojówek z pamiętnego warszawskiego Milenium z czerwca 1966 roku, arogancja władz i ograniczanie swobód religijnych, próba zamknięcia seminariów duchownych.
Kardynał Stefan Wyszyński odnosi się również do wydarzeń na świecie, m. in. do konfliktu w Ziemi Świętej, tzw. wojny sześciodniowej, oraz konfliktu zbrojnego w Wietnamie. W przemówieniach wygłoszonych w miejscach, gdzie istniały obozy koncentracyjne, w Działdowie i w Lądzie, przypomniał o lekcji, jaką świat winien wynieść z bolesnej przeszłości, z deptania wartości ogólnoludzkich.
Patroni medialni: KAI, TVP Historia, Radio WNET, tygodnik Idziemy, Dzieje.pl