3 maja 2019 r. została odsłonięta na Jasnej Górze pamiątkowa tablica z fragmentem tekstu Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego z 3 maja 1966 roku.
Słowa Milenijnego Aktu Oddania zostały w ten sposób przypomniane jasnogórskim pielgrzymom. Fragment tekstu, którego autorem jest Prymas kard. Stefan Wyszyński, znalazł się na nowej pamiątkowej tablicy, która dołączyła do pozostałych, wiszących przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej, przypominających słowa innych aktów zawierzenia Jasnogórskiej Maryi.
Tablica poświęcona została 3 maja, w uroczystość Królowej Polski, ponieważ dokładnie tego dnia, w 1966 roku, Episkopat pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego dokonał nowego zawierzenia, nazywanego Milenijnym Aktem Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego.
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się na dziedzicu przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przed Sumą Pontyfikalną pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Tablicę zaprojektował Jerzy Maciejowski, projektant i artysta współpracujący z Jasną Górą. Model wykonał Piotr Wawer, a odlew z brązu Marek Żebrowski.
Odsłonięcie tablicy zbiega się z oczekiwaniem na beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Życie Prymasa Tysiąclecia przebiegało równolegle z historią trudnych zmagań o Ojczyznę. W czasie ogromnego zagrożenia i niszczenia wolności na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kardynał Wyszyński „wszystko postawił na Maryję!”. Swój maryjny program dla Kościoła w Polsce związał z Jasnogórską Królową Polski. Szczytem tego programu był złożony na Jasnej Górze 3 maja 1966 r. Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego. Niezwykłość tego zawierzenia potwierdził w 1966 roku papież Paweł VI, a w roku 1979 na Jasnej Górze, w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny – Ojciec Święty Jan Paweł II.